Lidhje

Palestinezët zotohen se do të hakmerren për vrasjen e kreut të Hamasit - 2004-04-18


Palestinezët po zotohen të hakmerren për vrasjen e kreut të vrarë të grupit ekstremist Hamas dhe po mbajnë zi për të, ndërkohë që kryeministri izraelit, Ariel Sharon premton sulme të tjera të këtij lloji.

Dhjetra-mijëra palestinezë u mblodhën të dielën në Qytetin Gaza për të marrë pjesë në funeralin e Abdel Aziz Rantisit, i cili u vra të shtunën në një sulm ajror izraelit. Zoti Rantisi u emërua në postin e udhëheqësit të Hamasit muajin e kaluar, pasi vrau paraardhësin e tij, Sheikun Ahmed Jasin, në një sulm me raketa para një xhamie në Qytetin Gaza.

Në Jeruzalem, Kryeministri Ariel Sharon falenderoi forcat ushtarake për vrasjen e Rantisit dhe paralajmëroi për hartimin e një plani të gjerë për të kapur ose vrarë të gjithë udhëheqësit e Hamasit.

Hamasi ka vënë Izraelin në shënjestër nëpërmjet shpërthimeve të shpeshta vetëvrasëse dhe është cilësuar nga Shtetet e Bashkuara si organizatë terroriste.

Organizata Hamas thotë se ka emëruar një udhëheqës të ri. Por një zëdhënës tha se identiteti i udhëheqësit të ri do të mbahet i fshehtë nga frika e një sulmi tjetër izraelit.

Në Washington, këshilltarja për sigurinë kombëtare, Kondolica Rajs, tha se Presidenti Bush nuk ishte paralajmëruar për atentatin kundër zotit Rantisi.

Në Jeruzalem, zëvendëskryeministri izraelit, Ehud Olmert, i tha rrjetit televiziv se politika izraelite nuk lejon zyrtarët të japin paralajmërime për sulme ushtarake kundër kujtdo qoftë. //kk//

XS
SM
MD
LG