Lidhje

Natoja do të dërgojë më shumë trupa në Afganistan - 2004-06-29


Të martën, ditën e dytë të takimit të tyre të nivelit të lartë në Stamboll, udhëheqësit e Natos do të prëqendrohen tek gjendja në Afganistan.

Të hënën, aleanca ra dakord të dërgojë më shumë paqeruajtës në Afganistan, ndrëkohë që ai vend përgatitet për zgjedhjet e shtatorit. Presidenti afgan, Hamid Karzai, do të flasë në sesionin e sotëm të takimit.

Mbeturina të regjimit taleban dhe aleatja e tyre al-Kaida janë zotuar të pengojnë zhvillimin e zgjedhjeve dhe kohët e fundit i kanë intensifikuar sulmet kundër punonjësve të regjistrimit dhe votuesve të regjistruar.

Aktualisht, Natoja ka 6 mijë e 500 trupa në Kabul dhe në qytetin verior të Konduzit. Trupa do të dërgohen edhe në katër qytete të tjera në veri të vendit.

Të hënën, udhëheqësit e Natos ranë dakord të ndihmojnë në stërvitjen e një force irakiane sigurimi.

XS
SM
MD
LG