Lidhje

Reklamë e re televizive: Kritikohet shërbimi i John Kerrit në Vietnam - 2004-08-06


Senatori republikan John McCain, dënoi një reklamë të re televizive, në të cilën kritikohet shërbimi në Vietnam i kandidatit demokrat presidencial, John Kerry.

Në reklamë, disa veteranë amerikanë të luftës së Vietnamit e akuzojnë zotin Kerry se ka gënjyer rreth së kaluarës së tij në Vietnam. Senatori Kerry është nderuar me medalje për trimërinë dhe plagët që mori në fushën e betejës.

Senatori McCain tha se reklama televizive është e pandershme dhe i bëri thirrje presidentit Bush që ta dënojë atë. Senatori McCain ka qënë rob lufte në Vietnam dhe tani kryeson përpjekjet e presidentit për t’u rizgjedhur në shtetin Arizona. Fushata e zotit Kerry i cilësoi akuzat krejtësisht false.

Reklama televizive po transmetohet në 3 shtete amerikane, ku as presidenti Bush dhe as senatori Kerry nuk gëzojnë mbështetjen e shumicës së elektoratit.

//ze//

XS
SM
MD
LG