Lidhje

Irani thotë se nuk do të heqë dorë nga zhvillimi i teknologjisë bërthamore paqësore - 2004-08-12


Presidenti iranian, Muhamed Khatami, thotë se vendi i tij nuk do të heqë dorë nga përpjekjet për zhvillimin e teknologjisë bërthamore paqësore, edhe nëse do të përballet me sanksione ndërkombëtare.

Presidenti Khatami tha se Irani është i gatshëm ta paguaj atë çmim nëse vendosen sanksionet.

Ligjëvënësit iranianë të vijës së ashpër e kanë akuzuar qeverinë e tij se ka bërë lëshime të tepërta duke rënë dakord të pranojë inspektime pa paralajmërim dhe të pezullojë programin e pasurimit të uraniumit.

Shtetet e Bashkuara e akuzojnë Iranin se po përpqitet të zhvillojë fsheurazi armë nërthamore.

Të mërkurën, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se Irani ka një program të fshehtë armësh dhe një sistem për hedhjen e tyre, gjë që përbëjnë kërcënim për qendrueshmërinë.

Ai e bëri këtë koment pasi Irani kreu një provë me një veriant të ri raketash balistike me rreze që mund të arrijë territorin izraelit. //az//

XS
SM
MD
LG