Lidhje

Gjarpërinjtë dhe manjakët vrasës mbizotërojnë kinematë këtë fundjavë - 2004-08-26


Kjo e premte sjell në kinematë amerikane filmin e ri "Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid". Një ekspeditë shkencore e financuar nga një kompani e fuqishme farmaceutike, ndodhet në kërkim të një bime tepër të veçantë, orkides së zezë, që rritet në xhunglën Borneo.

Futja e ekspeditës në xhunglën e pafund i vë ata përballë mbrojtësit të kësaj bime sa të veçantë aq edhe të rrezikshme. Ekspedita zbulon se kjo bimë po përdoret nga një banor i xhunglës për të rritur forcën e gjarpërit më të madh në botë, Anakondës, për të rritur madhësinë e tyre edhe pse jo edhe për të shtuar oreksin e tyre. E gjithë ekspedita përballet me krijesat gjigande të xhunglës nga e cila vetëm disa prej tyre arrijnë të shpëtojnë gjallë. Dhe e gjithë kjo vetëm për të gjetur lulen e rrallë, pas së cilës mendojnë se fshihet sekreti i rinisë së përhershme.

***

Një tjetër film i ri që del në kinema po sot është edhe Suspect Zero i cili ka mbledhur rreth vetes tre aktorë mjaft të njohur, Ben Kingsley, Ben Affleck dhe Sylvester Stallone.

Kur agjenti i FBI-së në Dallas, Thomas Mackeway dhunon të drejtat civile të një manjaku që akuzohet për vrasje të shumfishta, gjatë një arrestimit të tij, ky i fundit lihet i lirë nga autoritetet, ndërsa agjenti i FBI-së ulet në pozitë dhe transferohet në një zonë të largët. Ditën e parë në punë ai përballet me hetimet rreth vrasjes së një bzinemeni, vrasje e cila pasohet edhe nga tre të tjera. Dhe më vonë, përsoni i katër që gjendet i vrarë është edhe ish manjaku i akuzuar për një seri vrasjesh, arrestimi i të cilit, ndikoi në trasferimin nga puna të punonjësit të FBI-së.

***

Ai identifikohet përmes filmave si "American Gigolo" apo "Pretty Woman" dhe "Chicago". Fjala është për Richard Gere i cili ka filluar të marrë mësime vallëzimi për t’u rikthehet në ekranin gjigand përmes komedisë dramatike ”Shall We Dance”.

Richard Gere luan rolin e një njeriu që ka një punë të mirë, dhe një familje të përsosur, por që është lodhur nga rutina e tij e përditshme. Çdo ditë, rrugës për në shtëpi ai shikon përmes dritares së një studio vallzimi një grua shumë të bukur, Jennifer Lopez. I tunduar nga bukuria e saj ai regjistrohet për të marrë mësime në këtë studio vallëzimi. Por mësimet e vallëzimit ai i mban sekret nga gruaja dhe shoqëria, nën preteksin se ai po punon me orar të zgjatur. Gruaja e tij, luajtur nga Susan Sornadon, dyhson për të shoqin dhe punëson një agjent privat për ta ndjekur burrin e saj hap pas hapi. Komedia dramatike është bazuar në filmin japonez të vitit 1996 me të njëjtin titull dhe pritet të dalë në kinema në muajin tetor.

XS
SM
MD
LG