Lidhje

Irak: arrihet marrëveshja për t’i dhënë fund konfliktit në Naxhaf  - 2004-08-27


Kleriku më i lartë shiit i Irakut, Ajatollahu i Madh Ali al-Sistani, ka arritur një marrëveshje për t’i dhënë fund konfliktit në Naxhaf midis klerikut Moktada al-sadër dhe forcave amerikane dhe irakiane.

Ndihmës të Ajatollah Sistanit thonë se marrëveshja u arrit në Naxhaf të enjten, kur dhjetëra mijëra irakianë demonstruan në mbështetje të thirrjeve për t’i dhënë fund rebelimit.

Marrëveshja, e cila u pranua nga qeveria irakiane, parashikon që njerëzit e armatosur të largohen nga Naxhafi dhe qyteti fqinj Kufa, të cilët do të shpallen zona pa armë dhe siguria e tyre të lihet në duar të forcave irakiane. Ajo parashikon që nga Naxhafi të largohen edhe forcat e huaja dhe që qeveria të paguaj kompensim për viktimat e luftimeve.

Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara ende nuk ka komentuar rreth këtij zhvillimi. Guvernatori i Naxhafit tha se anëtarët e armatosur të milicisë duhet të largohen sot në mëngjes nga Xhamia e Imam Aliut, ku ata janë ngujuar për javë të tëra.

Po të enjten, dhuna në qytetin Kufa la 74 demonstrues shiit të vrarë dhe mbi 300 të tjerë të plagosur

XS
SM
MD
LG