Lidhje

Irak: Asambleja e përkohshme bën betimin - 2004-09-01


Asambleja e përkohshme kombëtare e Irakut bëri sot betimin ndërkohë që në vend vazhdojnë aktet e dhunshme.

Asambleja me 100 anëtarë, e cila përfaqëson larminë etnike dhe fetare të vendit, zgjodhi politikanin kurd Fuad Masum si president të këtij organi. Asambleja do të mbikqyrë qeverinë deri në zgjedhjet e janarit.

Pak para sesionit, nga goditjet me mortaja vdiq një civil irakian. Ndërkaq, bisedimet ndërmjet qeverisë dhe milicisë së Moktada al-Sadrit për të ndalur dhunën në lagjen Sadr të Bagdatit janë pezulluar pasi qeveria ka kundërshtuar kërkesat e ekstremistëve për të mos lejuar hyrjen e trupave amerikane në lagjen e trazuar.

Ndërkaq në qytetin verior Mosul një polic irakian u vra dhe një tjetër u plagos në një sulm me mortajë ndaj një ndërtese qeveritare. Të paktën 17 civilë të tjerë u plagosën.

XS
SM
MD
LG