Lidhje

Senatori Kerri shton kritikat ndaj presidentit Bush - 2004-09-20


Kandidati demokrat për president John Kerry shtoi kritikat ndaj mënyrës se si presidenti Bush po trajton çështjen e Irakut, duke thënë se administrata ka marrë një “varg vendimesh katastrofike” në atë vend.

Në një fjalim në Universitetin e Nju Jorkut sot, zoti Kerry tha se gjendja e sigurisë po keqësohet si për trupat e kryesuara nga Shtetet e Bashkuara ashtu edhe për popullin irakian. Ai akuzoi gjithashtu presidentin Bush se nuk e ka mirë-informuar popullin amerikan rreth arsyes së fillimit të luftës dhe mbarëvajtjes së saj. Ai tha se politika e administratës së presidentit Bush në Irak ishte përshkruar nga “arroganca dhe inkompetenca e plotë.”

Senatori Kerry tha se ai ka një plan për të dalë me sukses në Irak dhe për ta bërë Amerikën më të sigurt. Nga ana e tij presidenti Bush do të zhvillojë sot fushatë në shtetin New Hampshire, ku pritet të kritikojë senatorin Kerry për qëndrimin të tij të paqëndrueshëm lidhur me Irakun.

XS
SM
MD
LG