Lidhje

Sekretari i Shtetit Powell viziton zonat e goditura nga cunami - 2005-01-03


Sekretari amerikan i Shtetit, Colin Powell, thotë se nuk pret shtimin e ndihmave amerikane për rajonet e shkatërruara nga cunami në Azinë Jugore, ndërkohë që filloi një turne në rajon për të vlerësuar shkatërrimet.

Zoti Powell dhe një ekip amerikan në të cilin bën pjesë edhe vëllai i Presidentit, Guvernatori i Floridës, Jeb Bush, mbërriti në Bankok sot. Ata do të takohen me zyrtarët e Tajlandës dhe do të vizitojë zonat e shkatërruara të vendit, para se të shkojë në Indonezi dhe Sri Lanka më vonë këtë javë.

Sekretari Powell u tha gazetarëve sot se ndihma prej 350 milionë dollarësh e dhënë nga Shtetet e Bashkuara është më se e mjaftueshme. Shtetet e Bashkuara janë kritikuar për përgjigjen e ngadalshme ndaj kësaj fatkeqësie të rëndë natyrore. Deri tani, komuniteti ndërkombëtar ka dhuruar 2 miliardë dollarë në ndihma.

Zoti Powell do të bashkohet me udhëheqësit botërorë dhe dhuruesit ndërkonbëtarë në Xhakarta të Indonezisë të enjten, për një takim të nivelit të lartë për shpëndarjen e ndihmave dhe për të vlerësuar nevojat e të ardhmes.

XS
SM
MD
LG