Lidhje

Nëntë akuza për vrasësin në Karolinë


Policia në Çarleston të Karolinës së Jugut tha se janë ngritur nëntë akuza për vrasje ndaj personit të arrestuar pas masakrës në një kishë të qytetit.

I riu 21-vjeçar i bardhë Dylann Roof u kap në një shtet fqinj, pasi miqtë dhe familja e njohën në video. Ai do të dalë para gjykatës sot lidhur me masën e arrestit.

Autoritetet federale po e hetojnë ngjarjen si një krim me motive të mundshme urrejtjeje. 21-vjeçari u dërgua dje me avion në Karolinën e Jugut nën shoqërimin e FBI-së.

Roof hyri në kishën Afrikane Metodiste Episkopale, gjatë një takimi të përjavshëm lutjesh dhe qëndroi me besimtarët një orë para se të hapte zjarr. Nga zjarri mbetën të vrarë 9 persona.

XS
SM
MD
LG