Lidhje

Afganistan: Pesë të vrarë nga një sulm i NATO-s


Një sulm ajror i NATO-s të enjten, shkaktoi vdekjen e pesë ushtarëve afganë dhe plagosi të paktën 17 të tjerë, në provincën Logar në lindje të Afganistanit.

Një zëdhënëse e forcës ndërkombëtare nën udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara tha se ushtarët u vranë aksidentalisht gjatë një operacioni ushtarak.

Ajo tha se është duke vazhduar hetimi për përcaktimin e shkakut të incidentit dhe i dërgoi ngushëllime familjeve të të vrarëve.

Një zëdhënës i presidentit afgan Hamid Karzai e dënoi sulmin dhe tha se është urdhëruar një hetim lidhur me këtë incident.
XS
SM
MD
LG