Lidhje

18 të vrarë në dy sulme në Afghanistan


Zyrtarët thonë se dy sulme të veçanta vetëvrasëse me bombë sot në Afganistan shkaktuan të paktën 18 të vrarë, ndërkohë që Sekretari amerikan i Mbrojtjes Chuck Hagel është duke vizituar vendin.

Autoritetet thonë se të paktën 9 civilë u vranë në një sulm në Ministrinë e Mbrojtjes të Kabulit, ndërsa zoti Hagel po vizitonte kryeqytetin afgan. Të paktën 13 persona u plagosën në sulmin e kryer nga një person vetëvrasës me biçikletë.

Zoti Hagel tha se ai ndodhej në një vend të sigurtë dhe nuk pësoi gjë. Përgjegjësinë për sulmin e morën talebanët, të cilët thanë se ai ishte një paralajmërim për shefin ushtarak të Shteteve të Bashkuara.

Në një një tjetër sulm, autoritetet thanë se një polic afgan dhe 8 civilë, shumica e tyre fëmijë, u vranë në një shpërthim në qyterin lindor Khost.
XS
SM
MD
LG