Lidhje

Shqipëri: Deputetët socialistë dhe përkrahësit e tyre ndërpresin grevën; Berisha, Rama sot në Strasburg

  • Armand Mero
  • Tiranë

Shqipëri: Deputetët socialistë dhe përkrahësit e tyre ndërpresin grevën; Berisha, Rama sot në Strasburg

Në Shqiperi, deputetët socialistë dhe përkrahësit e tyre ndërprenë pas 19 ditësh grevën e tyre të urisë, pas njoftimit se kryeministri Sali Berisha dhe kryetari socialist Edi Rama janë thirrur për të zhvilluar bisedime sot në mbrëmje, me ndërmjetësimin e krerëve të grupeve të djathta dhe të majta të parlamenrtit europian. Presidenti i partisë popullore Europiane, grupimi i së djathtës, Joseph Dual dhe kreu i Partise socialiste demokratike, grupimi i së majtës Martin Schulz i dërguan gjatë ditës se djeshme një letër dy përfaqësuesve kryesorë të politikës shqiptare në të cilën ata paralajmëronin se do të ishte më mirë ndërprerja e procesit të integrimit të Shqipërisë derisa të gjendej zgjidhja sesa Komisioni europian të jepte një vlerësim negativ.

Kryetari i Parisë Socialiste, Edi Rama, u bëri thirrje deputetëve socialistë dhe mbështetësve të tyre që t’i jepnin fund grevës së urisë, duke njoftuar se së bashku me Kryeministrin Sali Berisha ishin ftuar në Strasburg për të hapur dialogun për gjetjen e një zgjidhjeje. Zoti Rama tha para përkrahësve të tij që brohorisnin se sot përfaqësuesit më të lartë të së djathtës dhe të majtës evropiane me mbështetjen e gjithë komunitetit ndërkombëtar presin në tryezën e bisedimeve të dyja palët shqiptare. Ai deklaroi qëndrimin e Partisë Socialiste dhe të përkrahësve të tij për t’i dhënë zgjidhje krizës në vend, madje shfaqi shpresën që edhe pala tjetër të bëjë të njëjtën gjë.

Por në të vërtetë ndërprerja e grevës ishte një prej kërkesave të ftesës për të ulur në të njëjtën tryezë larg trysnisë së protestave dy përfaqësuesit më të lartë të politikës shqiptare, ftesë që u bë dje me anë të një letre të firmosur bashkërisht nga Kryetari i grupimit të djathtë në Parlamentin Evropian, Joseph Dual, dhe homologu i tij i grupit të majtë, Martin Schulz. Në letër shprehej shqetësimi për mungesën e çdo shenjë për një zgjidhje si dhe ndikimin e kësaj situate në procesin e integrimit evropian të Shqipërisë.

Drejtuesit e dy grupimeve më të mëdha në Parlamentin Evropian shkojnë deri aty sa të shprehen se do të preferonin të kërkonin bashkarisht pezullimin e procesit të antarësimit deri sa të arrihej një zgjidhje e drejtë, se sa të rrezikohej një rekomandim negativ nga Komisioni Evropian për kërkesën e Shqipërisë për statusin e vendit kandidat.

Nga ana e qeverisë nuk pati komente për këto zhvillime përveç njoftimit të bërë mbrëmë në faqen zyrtare të qeverisë për ftesën për takim ku do të shqyrtoheshin të gjitha rrugët dhe mundësitë për daljen nga ngërçi politik.

Megjithatë më herët, ndërsa ndodhej në Durrës, kryeministri Sali Berisha dha sinjale të qarta hapjeje për një dialog.
Kryetari socialist nga ana e tij u tregua i kujdesshëm që të mos ushqente iluzione tek mbështetësit e tij, të cilët thërrisnin me tone triumfuese, madje saktësoi se ky moment nuk ishte domosdoshmërisht fundi i betejës së opozitës.
Grevistët dolën nga tenda e tyre 30 minuta pas fjalës së kryetarit socialist dhe brënda pak orësh bulevardi kryesor i kryeqytetit u rikthye në gjendjen e mëparshme.

Tani vëmëndja është spostuar në Strasburg. Takimi do të zhvillohet si një darkë, ku do të marrë pjesë edhe komisioneri për zgjerimin, Stefan Fyle, i cili anulloi një vizitë zyrtarë të parashikuar më parë. Në letrën e tyre, zotërinjtë Doll dhe Shullc saktësojnë se do të diskutohet mbi parimet e transparencës dhe kushtetueshmërisë, të gjitha mundësitë e zgjidhjes, duke marrë në konsideratë edhe propozimet që kanë qarkulluar, përfshirë ato të ditëve të fundit, thuhet në letrën e autoriteteve të Parlamentit Evropian.

XS
SM
MD
LG