Lidhje

Libi: NATO shpreh keqardhje për jetët e humbura nga goditja e gabuar

  • Zëri Amerikës

Libi: NATO shpreh keqardhje për jetët e humbura nga goditja e gabuar

Nato pohon se ka goditur gabimisht kryengritësit libianë në një goditje ajrore dy ditë më parë.

Aleanca tha dje se forcat e saj kishin parë një autokolonë ushtarake në një zonë konflikti mrd kryengritësve dhe forcave libiane dhe e kishin goditur. Më pas u konfirmua se autokolona ishte një patrullë e opozitës. Nato nuk dha shifra për numrin e të vrarëve por shprehu keqardhje për çdo jetë të humbur apo plagosje.

Ndërkaq, koalicioni i ka cilësuar si absurde deklaratat e qeverisë libiane se Aleanca e Natos po vë në shenjestër civilët.

XS
SM
MD
LG