Lidhje

Lazarat: Operacioni i parë i policisë së Gjirokastrës për shkatërrimin e sipërfaqes me marijuana

  • Raimond Kola

Lazarat: Operacioni i parë i policisë së Gjirokastrës për shkatërrimin e sipërfaqes me marijuana

Policia e Gjirokastrës tha se zhvilloi të shtunën në fshatin Lazarat operacionin e parë për shkatërrimin e sipërfaqeve të mbjella me bimë hashashi duke arrestuar një person dhe duke shpallur në kërkim dy persona të tjerë.

Forca të shumta të policisë hynë në orët e para të mëngjesit në një zonë të banuar të Lazaratit që ishte evidentuar më parë e mbjellë me bimë narkotike. Sipas burimeve zyrtare të policisë janë shkatërruan mbi 600 rrënjë hashashi. Personi i arrestuar është akuzuar për kultivim të bimëve narkotike dhe për mbajtje pa leje të armëve dhe municioneve ushatrake.

Operacioni i sotëm kundër kultivuesve të lëndeve narkotike ishte i pari për këtë vit në zonat jugore të Shqipërisë. Lazarati vazhdon të jetë në qendër të veprimeve hetimore të polcisë pasi gjatë dy tre viteve të fudnit në këtë fshat ajnë kultvuar vatra me bimë narktoike. Pothuajse e gjithë sasia e hahsit të kultvuar në Shqipëri trasprotohet drejt Greqisë fqinje përmes brrezit të kufirit tokësor të të dy vendeve.

XS
SM
MD
LG