Lidhje

Presidenti Obama i ofron mbështetjen amerikane Ugandës

  • Dan Robinson

Presidenti Obama i ofron mbështetjen amerikane Ugandës

Presidenti amerikan Barak Obama i tha dje presidentit ugandas Yoweri Museveni se Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë çfarëdo ndihme që kërkon qeveria e tij gjatë hetimeve për dy sulmet e djeshme me bombë, të cilat lanë të vrarë 74 veta. Korrespodenti i Zërit të Amerikës Dan Robinson njofton nga Shtëpia e Bardhë.

Zotimi i presidentit u bë i ditur në një bisedë telefonike me udhëheqësin e Ugandës pas sulmeve në Kampala, ku u vranë dhjetëra njerëz. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Robert Gibs njofton:

“Presidenti i telefonoi në mëngjes presidentit Museveni dhe i shprehu ngushëllimet e tij të sinqerta për humbjen e jetëve dhe u tregua i gatshëm të ofronte çfarëdo mbështetje ose ndihme që kërkon qeveria e Ugandës. Udhëheqësit ripohuan përkushtimin e përbashkët për të bashkëpunuar në luftën kundër organizatave terroriste që kërcënojnë civilët e pafajshëm në mbarë botën”.

Zoti Gibs tha se ndihma amerikane deri tani ka të bëjë me pjesëmarrjen e Zyrës Federale të Hetimeve (FBI).

Një zëdhënës i grupit të armatosur somalez “al-Shabab”, i cili ka lidhje me al-Kaidën, thotë se grupi i tij është përgjegjës për sulmet, të cilat ndodhën ndërsa tifozët e futbollit po ndiqnin transmetimin e finales së Botërorit. Zyrtari i al-Shababit tha se sulmet u kryen në hakmarrje ndaj Ugandës për pjesëmarrjen e saj në operacionet paqeruajtëse të Bashkimit Afrikan në Somali.

Lidhur me këtë deklaratë, zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Robert Gibs tha se al-Shabab kishte kërcënuar popullin dhe qeverinë e Ugandës në të kaluarën për shkak të rolit paqeruajtës të Ugandës. Duke shtuar se nuk është ende e qartë se kush është përgjegjës për shpërthimet, zoti Gibs tha se sulmet dërgojnë një mesazh të qartë:

“Ata duan të shkatërrojnë dhe të vrasin njerëzit e pafajshëm, pikërisht kur kontinenti afrikan, pikërisht kur Afrika e Jugut i tregoi botës se çfarë është në gjendje të ndërtojë. Këto veprime dëshmojnë për motivet e tyre keqdashëse që historia do t’i gjykojë si elementë që duan të shkatërrojnë dhe vrasin, në vend që të ndërtojnë”.

Ndër të vrarët ishte edhe një punonjës amerikan i një organizate humanitare, i cili ndodhej në njërin nga lokalet, një restorant etiopian në Kampala. Presidenti Museveni dhe qeveria e tij kanë marrë mesazhe mbështetjeje nga shumë udhëheqës botërorë, menjëherë pas sulmeve. Uganda ka rreth katërmijë trupa që po shërbejnë në kuadër të forcës paqeruajtëse të Bashkimit Afrikan në Somali.

XS
SM
MD
LG