Lidhje

Serbi: Partia Radikale, thirrje për protesta pas arrestimit të Mlladiçit

  • Zëri Amerikës

Serbi: Partia Radikale, thirrje për protesta pas arrestimit të Mlladiçit

Një parti ultra-nacionaliste serbe u ka bërë thirrje përkrahësve të saj të protestojnë kundër arrestimit të Ratko Mlladiçit.

Partia Radikale Serbe u ka kërkuar përkrahësve të saj të mblidhen nesër para selisë së Asamblesë Kombëtare në Beograd për të treguar kundërshtimin e tyre ndaj arrestimit të Mlladiçit që ata e cilësojnë si “tradhëti”.

Rreth 15 mijë vetë morën pjesë në një protestë të ngjashme në vitin 2008, pas arrestimit të të akuzuarit tjetër për krime lufte Radovan Karaxhiç. Një person gjeti vdekjen dhe të paktën 44 të tjerë u plagosën kur protestuesit u përleshën me policinë.

XS
SM
MD
LG