Lidhje

Goditet rrjeti shqiptaro-grek i drogës


Policia greke tha se goditi një rrjet shqiptaro grek të drogës që akuzohet për importimin e sasive të mëdha të marijuanës nga Shqipëria përmes kufijve me Greqinë dhe lëvizjen e mëtejshme në Atikë, dhe zona të tjera greke edhe të llojeve të tjera të drogës si heroinë dhe kokainë.

Sipas policisë greke rrjeti i përbërë nga 21 persona, kryesisht shqiptarë nga shtatori i vitit 2018, ka trafikuar të paktën 500 kg marijuanë, 6 kilogram kokainë dhe 1 kilogram heroinë, ndërsa fitimet e paligjshme llogariten në qindra mijëra euro. Sipas policisë greke mes 21 anëtarëve të organizatës është arrestuar edhe një grua si e përfshirë në trafikun e drogës.

Përfaqësuesi i Policisë greke Teodoros Kronopulos tha se “i gjithë aktiviteti përbëhej nga një grup i strukturuar dhe me veprim të vazhdueshëm, në formën e një labirinthi të nëngrupeve bashkëpunuese të rrjetit kriminal”. Sipas zyrtarit grek “importet e sasive të mëdha të marijuanës nga Shqipëria në Greqi janë bërë nëpërmjet kufijve tokësorë greko-shqiptarë që shtrihen përgjatë Prefekturës së Thesprotisë.

Zyrtari grek i policise tha se “trafikantët kanë përdorur magazinimin e përkohshëm të marijuanës në një vend të paracaktuar të Thesprotisë afër kufirit greko-shqiptar dhe pastaj transferimin në Atikë, me makina të pasagjerëve që e ngarkonin lëndën narkotike në karroceri. Policia greke tha se në mënyrë të ngjashme, kokaina dhe heroina u trafikuan, duke përdorur çdo herë nëngrupe dhe hapësira magazinimi për të lëvizur drogën si në ishujt grekë edhe në kontinent.

Çmimi i kokainës,sipas hetimeve paraprake policore me shumicë varionte nga 35 në 55euro për gram, në varësi të destinacionit, sasisë dhe marrëdhënieve ndërpersonale midis blerësve dhe anëtarëve të rrjetit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG