Lidhje

Shqipëri: Qeveritë vendore përballen me sfida për arsimin


Shqipëri: Qeveritë vendore, shumë sfida për arsimin
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Qeveritë vendore në shumë zona në Shqipëri kanë pak financime për të përballuar nevojat që ka sistemi arsimor. Në Qarkun e Gjirokastrës në zonat e thella rurale disa prej klasave dhe shkollave po mbyllen për mungesën e nxënësve, ndërsa në shkollat në qytete po rritet nevojat për të përmirësuar objektet arsimore. Situata financiare duket pak optimiste për bashkitë të cilat me reformën e re territoriale morën përgjegjësitë për arsimin parashkollor dhe parauniversitar.

Shqipëri: Qeveritë vendore, shumë sfida për arsimin
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG