Lidhje

Shqipëri: Ndikimi i largimit të të rinjve për studime jashtë vendit


Prirja e të rinjve shqiptarë për të studiuar jashtë vendit
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:24 0:00

Në Shqipëri, në prag të përgatitjeve për vitin e ri shkollor është i ndjeshëm largimi i të rinjve për studime jashtë vendit. Largimi i tyre po thellon çpopullimin sidomos në zonat rurale në një nga qarqet më të prekura nga emigracioni, atë të Gjirokastrës. Vetë të rinjtë vlerësojnë se dëshira për studime jashtë Shqipërisë lidhet me mundësi më të mira për studim dhe punësim dhe me risitë që Universitetet ofrojnë përmes degëve të tyre. Korrespondenti ynë Raimond Kola sjell hollësitë:

XS
SM
MD
LG