Lidhje

Shkodër: Mbledhje e jashtëzakonshme e opozitës për të denoncuar krimin


Ashtu siç kishte paralajmëruar, opozita e bashkuar nuk mori sot pjesë në nisjen e sesionit të ri parlamentar, por u mblodh në qytetin e Shkodrës në atë që ajo e quajti si seancë të jashtëzakonshme për të dërguar një mesazh qëndrese ndaj krimit që ka goditur Shkodrën.

Në fjalën e tij kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, tha se Shkodra po përjeton situatën më të rëndë kriminale të 27 viteve demokraci dhe se në më pak se tre muaj kanë ndodhur 6 vrasje mafioze dhe janë rrëmbyer dy persona.

Kryetari Basha akuzoi kryeministrin Rama për bashkëpunim me bandat dhe se nuk e ka kontrollin në Shkodër, Durrës, Elbasan, Vlorë, Fier e Shijak ku, siç u shpreh ai, kontrollin e kanë bandat e jo shteti.

“Vendi ynë nuk mund të jetë një fole krimi, siç është sot godina e parlamentit. Vendi është pranë njerëzve e qytetarëve e sidomos kur ata janë të dhunuar e të frikësuar. Mbështetje totale për Shkodrën e qytetarët. Shprehim vendosmëri totale, të vëmë në lëvizje instrumentet e një shteti të ndarë nga krimi për të çmontuar organizatat mafioze. Situata nuk ka qenë kurrë më kritike se sot; nga njëra anë precipitimi i rendit publik dhe nga ana tjetër kapja e mediave për t’iu shitur shqiptarëve të vërteta të rreme”, deklaroi Basha.


Kryetari i PD u shpreh se prioritet për opozitën është lufta kundër krimit. “Asnjë reformë, ligj, akt nuk ka asnjë domethënie pa çliruar qeverisjen nga krimi, pa rikthyer rendin dhe sigurinë”, tha kreu i PD.

Kryetari Basha foli për një platformë të përbashkët të opozitës për t’iu përgjigjur situatës se krimit në vend, sepse PD nuk ka e s’mund të ketë axhendë tjetër përveç shtypjes e çmontimit të krimit. Detyra jonë, tha ai, është të gjejmë rrugët, aksionin dhe platformën politike për t’i dhënë fund kësaj gjendje dhe për t’i dhënë vendin siguri, rend dhe demokraci.

Ndërkohë që opozita ishte mbledhur në Shkodër, Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, u shpreh në seancën e parë parlamentare sesulmi i opozitës është agresiv dhe i qëllimshëm për të nxirë imazhin e policisë dhe të vendit.

Lidhur me ngjarjet e rënda të ndodhur së fundmi në vend, duke iu referuar edhe vrasjeve në Shkodër, ministri i brendshëm u shpreh se policia po bën punën maksimale për zbardhjen e dinamikës dhe kapjen e autorëve.

Ministri Xhafaj tha se “në këto muaj kemi bërë një skanim të qartë dhe të hollë të grupeve kriminale që nuk u krijuan sot, por kanë vite. Kemi goditur një pjesë të këtyre grupeve”, tha ministri Xhafaj duke premtuar goditje e tyre gjate muajve shtator-tetor.

XS
SM
MD
LG