Lidhje

Shqipëri: Transparenca për projektet publike


Në Shqipëri, projekte të rëndësishme që kanë të bëjnë me jetën e komuniteteve të gjera të banorëve nuk këshillohen nga institucionet përgjegjëse me qytetarët, ndonëse i detyron ligji. Problemet më të mëdha po ndeshen kohët e fundit me projektet e hidrocentraleve në disa lumenj të vendit, por edhe me investime të tjera të rëndësishme. Shqipëria ka hedhur hapa në përmirësimin e ligjeve dhe ratifikimin e konventave ndërkombëtare, por sipas eksperteve ato po zbatohen pak në praktikë.

Mungesë transparence nga autoritetet në Shqipëri
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:56 0:00

XS
SM
MD
LG