Lidhje

Thaçi: Me rezolutën e re, Serbia ka pranuar pavarësinë e Kosovës


Thaçi: Me rezolutën e re, Serbia ka pranuar pavarësinë e Kosovës

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi të enjten një rezolutë të ndryshuar që bën thirrje për dialog mes Kosovës dhe Serbisë. Rezoluta hap rrugën për bisedime mes dy vendeve, të ndërmjetësuara nga BE-ja, të parat që pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Ministri i Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiç, theksoi përsëri se vendi i tij nuk do ta njohë kurrë pavarësinë e Kosovës. Kolegia Bardha Shpuza Azari zhvilloi një bisedë me kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi për të diskutuar mbi dinamikën e këtyre zhvillimeve.

XS
SM
MD
LG