Lidhje

Intensifikohen luftimet në Alepo të Sirisë


Lufta për qyetin verior të Aleppos në Siri, është intensifikuar.

Grupet e opozitës janë angazhuar të dërgojnë më shumë trupa dhe ta marrin krejtësisht nën kontroll zonën strategjike, ndërsa forcat pro-qeveritare i janë kundërpërgjigjur avancimit të kryengritësve me më shumë goditje ajrore.

Këto përpjekje vijnë pasi kryengritësit thyen rrethimin trejavor të qeverisë përreth Aleppos. Kombet e Bashkuara vlerësuan javën e kaluar se 250 mijë vetë janë bllokuar në Aleppo.

XS
SM
MD
LG