Lidhje

Amerika kërkon njohje më të gjera të Kosovës pas vendimit të gjykatës

  • David Gollust

Amerika kërkon njohje më të gjera të Kosovës pas vendimit të gjykatës

Shtetet e Bashkuara ishin mes vendeve të para në mbështetje të Kosovës kur deklaroi pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 dhe tani po bëjnë thirrje që vendet që nuk e kanë njohur Kosovën ta njohin shtetin e ri me shumicë shqiptare.

Përmes një deklerate me shkrim, Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton tha se vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, mbështet me vendosmëri pikpamjet e Shteteve të Bashkuara se ndarja e Kosovës me Serbinë ishte e ligjshme dhe se është një shtet i pavarur, territori i të cilës është i pacënueshëm.

Ajo i bëri thirrje si Kosovës ashtu edhe Serbisë, e cila vazhdon të mos e pranojë pavarësinë e ish provincës së saj, që të lënë menjanë dallimet dhe të punojnë sëbashku në mënyrë konstruktive.

Në pritje të vendimit, nënpresidenti amerikan Joe Biden i telefonoi presidentit serb Boris Tadiç për të pohuar miqësinë amerikano-serbe dhe mbështetjen për një Kosovë demokratike dhe shumëetnike, e cila përmban një pakicë të madhe serbe.

Zëdhenësi i Departamentit të Shtetit P.J. Crowley tha se Shtetet e Bashkuara i dinë aspektet historike dhe emocionale të ndarjes së Kosovës nga Serbia por shpreson se Beogradi do të hedhë një vështrim afatgjatë dhe do të kuptojë se interesat e tij shtrihen me integrimin në Evropë.

Shpresojmë se ata do ta shikojnë këtë në aspektin afatgjatë. Ne e kuptojmë se kjo është e vështirë por ne mendojmë se është në interes të Serbisë që të punojnë në mënyrë konstruktive me Kosovën dhe të tjerët dhe do të përfitojnë nëse ndërmarrin këto hapa.

Zëvendëspresidenti Biden u takua në Washington të merkurën me kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi dhe riafirmoi mbështetjen amerikane për shtetin e ri, i cili ka qënë nën protektoratin e Kombeve të Bashkuara për një dekadë para se të shpallte pavarësinë.

Shtepia e Bardhë tha se zoti Biden e mirëpriti përparimin e Kosovës në reforma për të forcuar sundimin e ligjit dhe integrimin e komuniteteve ndërkohë që lavdëroi gatishmërinë e deklaruar të zotit Thaçi për të punuar me të gjitha vendet përfshi Serbinë për të avancuar stabilitein rajonal.

Gjatë një vizite në Kongresin amerikan të enjten, zoti Thaçi tha se shpresonte që vendimi i Gjykatës Nderkombëtare të Drejtësisë do të nxiste njohje më të gjera diplomatike për vendin e tij.

Përseri bëj thirrje në emër të qeverisë dhe popullit të Kosovës, ju lutem njihni pavarësinë e Kosovës sepse është e drejta e tyre dhe koha e duhur.

Afro 70 vende përfshi shumicën e shteteve të Bashkimit Evropian e kanë njohur Kosovën por mes atyre që nuk e kanë njohur janë edhe Kina, Serbia fqinje dhe aleati kryesor i Beogradit, Rusia.

XS
SM
MD
LG