Lidhje

Arrestimi i Julian Assange do të jetë përparësi e SHBA


Kryeprokurori i Shteteve të Bashkuara, Jeff Sessions, thotë se arrestimi i Julian Assange është një përparësi. Komentet nga kreu i Departamentit amerikan të Drejtësisë u bënë ndërsa në media qarkullojnë njoftime se qeveria amerikane po përgatit akuza ndaj shtetasit australian.

Duke folur nga Teksasi, zoti Sessions tha dje se Departamenti i Drejtësisë po i shton përpjekjet për të ngritur akuza ndaj personave që rrjedhin informacion të klasifikuar në media:

“Ne po i rrisim përpjekjet kundër rrjedhjes së informacionit. Kjo ka marrë përmasa më të mëdha se çdo gjë tjetër. Kemi njerëz profesionistë të sektorit të sigurisë në SHBA që tronditen prej volumit të madh të informacionit të nxjerrë, një pjesë e të cilit është serioz. Pra, është përparësi që ta luftojmë.”

Deklarata bëhet vetëm një muaj pasi Wikileaks botoi rreth 8 mijë dokumente që pretendohet se hedhin dritë rreth mjeteve dhe programeve sekrete të CIA-s për të ndërhyrë në kompjutera, celularë dhe madje në televizorët inteligjentë.

Wikileaks kishte publikuar më parë 250 mijë kabllograme të Departamentit të Shtetit, si dhe qindra mijëra materiale të ushtrisë amerikane në Irak dhe Afganistan.

Departamenti amerikan i Drejtësisë e ka hetuar zotin Assange të paktën që nga viti 2010, kur Wikileaks publikoi mijëra dokumente sigurie të vjedhura nga qeveria amerikane.

Akuzat që mund të ngrihen ndaj zotit Assange përfshijnë konspiracionin, vjedhjen e pronësisë qeveritare dhe shkelje të Ligjit të Spiunazhit. Akuzat do të duhet të miratohen nga zyrtarë të lartë të Departamentit të Drejtësisë.

Gjatë një fjalimi javën e kaluar në Uashington, drejtori i CIA-s, Mike Pompeo, tha se Wikileaks instruktoi një analist të zbulimit ushtarak amerikan të gërmonte për “informacione sekrete të caktuara” të Shteteve të Bashkuara.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG