Lidhje

8 vjetori i lumnimit të Nënë Terezës


8 vjetori i lumnimit të Nënë Terezës

8 vite më parë, Papa Gjon Pali i dytë Lumturoi bamirësen e njohur me origjinë shqiptare, fituesen e çmimit Nobel, Nënë Terezën. Dita e Lumnimit të Nënë Terezës është shpallur në Shqipëri si festë kombëtare, ditë kur shqiptarët, pa dallim besimi nderojnë jetën dhe veprën e saj. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, ishte sot në qytezën e Laçit, në Vaun e Dejës, ku gjendet edhe katedralja e vetme në Shipëri, që mban emrin e Nënë Terezës.

XS
SM
MD
LG