Lidhje

Athinë, policia përdor gazin lotsjellës për të shpërndarë protestuesit

  • Zëri Amerikës

Athinë, policia përdor gazin lotsjellës për të shpërndarë protestuesit

Policia greke përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë protestuesit që hidhnin gurë gjatë grevës së përgjithshme sot në Athinë.

Dy sindikatat kryesore greke që përfaqësojnë punonjësit e sektorit publik dhe privat janë në grevë në përgjigje të shkurtimit të buxhetit nga kryeministri George Papandreu.

Greva ka prekur udhëtimet ajrore si dhe shkollat dhe spitalet. Sindikata e gazetarëve dhe shumë pronarë dyqanesh po marrin gjithashtu pjesë në grevë. Sindikatat janë të pakënaqura me shkurtimet e buxhetit të vendosura vitin e kaluar.

XS
SM
MD
LG