Lidhje

Australi: Akuza për terrorizëm ndaj dy vëllezërve


Policia australiane njoftoi se ka ngritur akuza për terrorizëm ndaj dy vëllezërve. Akuzat lidhet me një përpjekje të dyshuar të tyre për të vendosur bombë në bordin e një avioni pasagjerësh të kompanisë “Etihad Airways” të Emirateve të Bashkuara Arabe, që do të nisej nga Sidnei muajin e kaluar.

Bëhet fjalë për 49 vjeçarin Khaled Khayat dhe 32 vjeçarin Mahmoud Khayat, të akuzuar për planifikimin e një akti terrorist.

Sipas policisë, komploti drejtohej nga grupi i Shtetit Islamik.

Zëvendës komisioneri i Policisë Federale të Australisë u tha gazetarëve se një nga vellëzërit u përpoq të fuste në bagazhin e avionit një valixhe me një pajisje shpërthyese brenda. Sipas policisë nuk është e qartë se pse çanta nuk kishte kaluar procesin e kontrollit.

Ndërkohë, lidhur me ngjarjen një person i tretë mbahet në paraburgim, ndërsa një i katërt është liruar dhe ndaj tij nuk është ngritur ndonjë akuzë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG