Lidhje

Avion krejtësisht me energji diellore


Një pilot zviceran u ul në Phoenix në shtetin amerikan të Arizonës në ndalesën e parë të asaj që është planifikuar si fluturimi i parë në mbarë vendin me një avion krejtësisht me energji diellore.

Aventurieri Bertrand Piccard zbarkoi rreth mesnatës në errësirë totale me Solar Impulse, avioni i parë ndonjëherë që mund të fluturojnë ditën apo natën duke përdorur vetëm energjinë diellore.

Fluturimi nga veriu i Kalifornisë mori rreth 20 orë në një shpejtësi mesatare prej 49 kilometra në orë.

Piccard dhe një pilot i dytë, Andre Borschberg, kanë në plan t’i ndajnë detyrat, duke bërë ndalesa të gjata në Feniks, Dallas, St Louis dhe Uashington, para një ulje përfundimtare në Nju Jork muajin e ardhshëm.

Avioni Solar Impulse ka krahët e një avioni pasagjerësh 747, por peshon vetëm sa një makinë mesatare.Avioni grumbullon energji nga dielli dhe e ruan atë në bateri, kështu që mund të fluturojë ditën e natën. Por shpejtësiamë e madhe që arrin avioni është vetëm rreth 69 kilometra në orë dhe në të mund të ulet vetëm një pilot, duke i bërë të domosdoshmer ndalesat.

Të dy piloted e krahasuan fluturimin e tyre të pare me atë të pionierëve të aviacionit, Vëllezësve Wright dhe Charles Lindberg. Ata pohuan se përdorimi komercial i avionëve diellor është ende larg, por shpresojnë se projekti mund të ndihmojë në përdorimin më me efektshmëri të energjisë.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG