Lidhje

Azerbajxhan, bastisen zyrat e Radios Evropa e Lirë


Prokurorët shtetërorë në Azerbaxhan hynë sot me forcë dhe bënë kontrolle në zyrat e Radios Evropa e Lirë (Radio Free Europe/Radio Liberty), një media e financuar nga qeveria e Shteteve të Bashkuara. Ata thanë se kishin urdhër nga qeveria për mbylljen e zyrës.

Radio Free Europe/Radio Liberty tha se të paktën 10 persona nga zyra e prokurorit, së bashku me policë të armatosur hynë në zyrat e radios në kryeqytetin Baku. Gazetarët publikuan një fotografi ku paraqiten disa prej 20 punojnësve të radios, të ndaluar në zyrë, ndërsa autoritetet kontrollonin ndërtesën. RFE/RL citonte prokurorët të kenë thënë se operacioni lidhet me një hetim ndaj kësaj radioje si entitet i financuar nga jashtë.

Kryeredaktori i Radios Evropa e Lirë, Nenad Pejiç e cilësoi operacionin e kontrollit “një shkelje flagrante të çdo detyrimi dhe standarti ndërkombëtar që Azerbaxhani është zotuar të respektojë. Pamjet e Radios RFE/FL paraqesin pajisjet dhe sirtarët e zyrave të hapura dhe dokumentet e pajisje të tjera të hedhura në tokë.

Zyra e prokuorit i tha agjencisë Associated Press, se kërkimet ishin kryer për të hetuar mbi një të ashtuquajutur “krim të rëndë”, por nuk dha hollësi.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG