Lidhje

Dhjetëra viktima në Bagdad


Mbi 22 veta janë vrarë dhe mbi 70 janë plagosur nga pasojat e dy sulmeve vetëvrasëse në Bagdad.

Njëri nga sulmet me makinë bombë kishte vënë në shënjestër një rrugë tregtare në lindje të Bagdadit, duke vrarë të paktën katër persona, ndërsa tjetri një nga bazat më të mëdha ushtarake, në veri të qytetit.

Punonjësit shëndetësorë në Bagdad thanë se numri i viktimave të sulmeve të mëngjesit të sotëm mund të rritet.

Ende askush nuk e ka marrë përsipër përgjegjësinë për sulmet e së enjtes.

Sulmet në kryeqytetin irakian nuk kanë rënë sikundër shumëkush kishte pritur, pavarësisht ofensivës irakiane kundër militantëve të Shtetit Islamik në Falluxha, tha të mërkurën një zëdhënës ushtarak irakian.

XS
SM
MD
LG