Lidhje

Ban Ki-mun pritet të njoftojë planet për të kërkuar një mandat tjetër


Ban Ki-mun pritet të njoftojë planet për të kërkuar një mandat tjetër

Diplomatë të OKB-së thonë se Sekretari i Përgjithshëm Ban Ki-mun pritet të njoftojë nesër planet e tij për të kërkuar një mandat tjetër pesë-vjeçar.

Zoti Ban, ish-ministër i Koresë së Jugut, shpreson të marrë një mandat tjetër në pritje të një rekomandimi të Këshillit të Sigurimit dhe më pas, një votimi nga të 192 vendet anëtare.

Deri tani nuk ka patur njoftime publik për ndonjë kandidat tjetër të mundshëm.

Zoti Ban, pasoi zotin Kofi Annan në vitin 2007 dhe njihet për udhëtimet e tij të shumta.

XS
SM
MD
LG