Lidhje

BE: Kroacia përfundon me sukses negociatat për t’u bërë vendi i 28-të i Bashkimit

  • Zëri Amerikës

BE: Kroacia përfundon me sukses negociatat për t’u bërë vendi i 28-të i Bashkimit

Bashkimi Evropian thotë se Kroacia i përfundoi me sukses negociatat për t’u bërë vendi i 28 anëtar i BE. Presidenti i Kroacisë Ivo Josipoviç u takua këtë javë me zyrtarët e Bashkimit Evropian në Bruksel për të përfunduar marrëveshjen. Komisioneri i Bashkimit Evropian për zgjerimin Shtefan Fyle tha sot se BE-ja është e përgatitur për të mirëpritur Kroacinë në radhët e tij pas përfundimit të susksesshëm të bisedimeve mbi reforimin e sistemit të drejtësisë.

“Unë jam i kënaqur të njoftoj sot se Komisioni ka përfunduar negociatat me Kroacinë. Kjo do të thotë që sa i takon Komisionit, puna ka përfunduar. Tani u takon vendeve anëtare të bëjnë vlerësimin përfundimtar dhe të vendosin në se negociatat do të përfundojnë zyrtarisht dhe të nënshkruhet marrëveshja e anëtarësimit. Ne kemi besim se kjo do të ndodhë pasi negociatat kanë qënë të thella dhe përmbajtësore”.

Presidenti i Komisionit Evropian Zhoze Manuel Barozo tha sot se ai pret që Kroacia të anëtarësohet në mes të vitit 2013.

XS
SM
MD
LG