Lidhje

Një qytetar belg akuzohet për aktivitet terrorist


Një qytetar belg u akuzua sot për aktivitete terroriste në hetimin e një komploti për një sulm të parandaluar.

Autoritetet franceze dhe belge e kapën të dyshuarin të enjten dhe e kanë identifilkuar vetëm me inicialet "Y.A." Sipas njoftimeve ai mendohet të jetë në të 30-at.

Prokurorët thonë se ai është i lidhur me çështjen e Reda Kriket që u arrestua pranë Parisit javën e kaluar dhe dyshohet se po përgatiste një sulm të dhunshëm.

Nuk është identifikuar ndonjë objektiv i veçantë për sulmin, por autoritetet thonë se një numër armësh u gjet në shtëpinë e Kriketit.

XS
SM
MD
LG