Lidhje

Përvjetori i bombës mbi Hiroshimë


Japonia shënoi sot 72-vjetorin e bombës bërthamore mbi Hiroshimë, që solli përfundimin e Luftës II Botërore.

Kryeministri japonez Shinzo Abe mori pjesë në ceremoninë e përvitshme në Parkun Përkujtimor për Paqen në Hiroshimë. Ai tha se arritja e një bote pa armë bërthamore kërkon pjesëmarrjen e vendeve me dhe pa armë bërthamore.

Bombardimi i Hiroshimës la të vrarë rreth 140 mijë vetë në momentin e shpërthimit, ose pak pas sulmit nga dëmet e rrezatimit. Një tjetër bombë e hedhur mbi Nagasaki tri ditë më pas la të paktën 70 mijë të vrarë.

Qeveria amerikane i cilësoi si të nevojshme sulmet për të sjellë kapitullimin e Japonisë dhe përfundimin e luftës.

Kombet e Bashkuara miratuan në korrik një traktat ndërkombëtar që ndalon armët bërthamore, por nëntë fuqitë bërthamore të botës e bojkotuan paktin. Kritikët e traktatit thonë se ai linte në harresë kërcënime serioze nga vende që ende nuk zotërojnë armë bërthamore, si Koreja e Veriut.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG