Lidhje

Britania, thirrje për shtimin e trysnisë ndërkombëtare ndaj Sirisë

  • Zëri Amerikës

Britania, thirrje për shtimin e trysnisë ndërkombëtare ndaj Sirisë

Britania bëri thirrje për shtimin e trysnisë ndërkombëtare ndaj Sirisë, ndërsa banorët dhe aktivistët e të drejta ve të njeriut thanë se forcat e sigurimit sulmuan qytetin Hama për të dytën ditë.

Aktivistët thanë se tanket siriane bombarduan qytetin sot, një ditë pasi aty u vranë të paktën 80 persona.

Sekretari i Jashtëm britanik William Hague tha sot se duhen vendosur sanksione më të ashpra kundër qeverisë së presidentit Bashar al-Assad, megjithatë diplomati britanik tha se ndërhyrja ushtarake ndërkombëtare “nuk është një mundësi e largët”. Zoti Hague tha se vendet arabe, përfshirë edhe Tuqinë, duke të jenë mes vendeve, që i bëjnë presion Sirisë.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë dënuar dhunën e përdorur nga forcat siriane të sigurisë. Presidenti Barak Obama tha dje se “është i skandalizuar” nga përdorimi i dhunës kundër civilëve dhe se njoftimet shokuese tregojnë karakterin e vërtetë të qeverisë së presidentit Bashar al Assad.

Rusia shprehu sot shqetësim rreth lajmeve për një numër të madh viktimash, madje bëri thirrje që t’i jepet fund dhunës.

XS
SM
MD
LG