Lidhje

Bruksel, takim për Ukrainën


Sekretari i Përgjithëshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg e ka dënuar atë që e quajti “përshkallëzim të thellë të dhunës” nga seperatistët e mbështetur nga Rusia në lindje të Ukrainës, duke hedhur poshtë pohimin e presidentit rus Vladimir Putin se ushtria e Ukrainës është “legjion i NATO-s”.

Pas një takimi të jashtëzakonshëm të komisionit NATO-Ukrainë në Bruksel me kërkesë të qeverisë ukrainase, Sekretari i Përgjithëshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se sulmet pa dallim si ai i së shtunës ndaj qytetit portual Mariupol, ku humbën jetën 30 njerëz dhe u plagosën mbi 100 të tjerë, janë të pajustifikueshëm dhe të papranueshëm.

Duke u bërë jehonë pohimeve të OSBE-së dhe presidentit ukrainas Petro Poroshenko, shefi i NATO-s tha se sulmet në Mariupol “ u kryen nga territoret e kontrolluara nga seperatistët që mbështeten nga Rusia.” Ai po ashtu tha se gjatë javëve të fundit, Rusia i ka furnizuar rebelët me qindra paisje të avancuara, përfshi sisteme raketash, artileri të rendë, tanke dhe autoblinda dhe paisje të tjera.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG