Lidhje

Debati për Byronë Kombëtare të Hetimit


Zëri i Amerikës mëson se projektligji i hartuar me ndihmën e ekspertëve amerikanë parashikon që fillimisht Byroja të jetë pjesë e strukturave policore, ndërsa pas miratimit të Reformës në Drejtësi të kalojë në varësi të Njësisë së Posaçme Antikorrupsion

Në Shqipëri, parlamenti u përfshi sot në debate lidhur me fatin e Byrosë Kombëtare të Hetimit. Opozita pretendon se një projekt i hartuar nga ekspertë amerikanë është në duart e qeverisë dhe kërkon të dijë se përse po vonohet miratimi. Por kryeministri Edi Rama tha se më parë ky projekt duhet të shqyrtohet nga Komisioni i Reformës në Drejtësi, për të parë nëse nevojitet që të miratohet ose jo në varësi të ndryshimeve të parashikuara kushtetuese.

Debate mbi byrone e hetimeve
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:38 0:00

Lidhur me këtë debat, Zëri i Amerikës ka mësuar se në bazë të projekt-ligjit të tanishëm ky institucion do të jetë fillimisht pjesë e strukturave policore dhe pas kalimit të reformës në drejtësi, do jetë pjesë e strukturës speciale anti- korrupsion.

Që kur Gjykata Kushtetuese rrëzoi Qershorin e vitit të kaluar ligjin për Byronë Kombëtare të Hetimit, ekspertë amerikanë nisën punën për hartimin e një projekti të ri, që të përshtatej me vërejtjet e kësaj gjykate. Por tani, prej disa ditësh, opozita ka ngritur zërin duke u shprehur se projekti, sipas saj, është përfunduar nga ekspertët amerikanë dhe po zvarritet nga qeveria.

Këtë çështje e ngriti sot në parlament dhe kryetari i grupit parlamentar demokrat Edi Paloka.

“Partia Demokratike, është njohur me një projektligj. Ka dhënë dakortësinë e saj mbi këtë projektligj për Byronë Kombëtare të Hetimit. Në të njejtën kohë, na është thënë dhe se Partia Socialiste është njohur me projektligjin dhe ka dhënë dakortësinë e saj. Unë këtë ngrita në Konferencën e kryetarëve, për të ditur se ku jemi, pse nuk vjen ky projektligj në parlament, meqënëse ka dakortësinë e të gjithëve”.

Nga ana e tij, kryetari i parlamentit Ilir Meta tha se sipas tij, nuk është e qartë se cilit variant i referohet opozita.

“Mendoj që ky është një debat i panevojshëm, sepse nuk e kemi të qartë se për cilin variant bëhet fjalë. Por, atë variant për të cilin është dakord Partia Demokratike mund ta depozitojë në Kuvend sipas Rregullores së Kuvendit dhe ne do ta ndjekim atë me prioritet besoj”, tha zoti Meta.

Por kryeministri Edi Rama, duket se e kishte të qartë se për çfarë bëhet fjalë:

“Dokumenti me të cilin ju keni rënë dakord është në dispozicion të Komisionit të Reformës dhe Komisioni i Reformës le ta diskutojë dhe le ta thotë fjalën e tij. Në momentin që Komisioni i Reformës thotë që ky dokument nuk ka lidhje, apo nuk e cënon, apo nuk është i tepërt, ndaj të votohet përpara votimit të paketës së parë të reformës, pra, të ndryshimeve kushtetuese, as mos u bëni merak, asfare, se do të votohet pa as më të voglin ngurrim”

Për deputetin demokrat Eduard Halimi deklarimi i kryeministrit ishte i pabesueshëm.

“Kjo është hipokrizi. Nuk na lë ne Komisioni i Reformës që të miratojmë Byronë?! Draftin e dakortësuar nga PD, të iniciuar dhe të shkruar nga partnerët amerikanë e ke që në datën 29 Tetor në tavolinë”, tha zoti Halimi duke ju drejtuar kryeministrit.

Por duket se projekti i hartuar me ndihmën e ekspertëve amerikanë ka parashikuar situatën që lidhet me reformën në Drejtësi, në mënyrë që Byroja e hetimit të nis funksionimin sa më shpejt. Zëri i Amerikës ka mësuar se projektligji parashikon që deri në miratimin e Reformës dhe ngritjen e institucioneve të parashikuara prej saj, Byroja të jetë fillimisht pjesë e strukturave policore dhe pas kalimit të reformës në drejtësi të përfshihet në strukturën e njësisë së posaçme anti korrupsion.

Nga ana tjetër, deklarimet e përfaqësuesve të qeverisë kanë qenë të ndryshme lidhur me projektligjin. Një javë më parë, ministri i Brendshëm Saimir Tahiri u shpreh se puna vazhdonte ende, dhe se ishte në fazën përmbyllëse. Ndërsa sot kryeministri Rama në parlament deklaroi se “ne e kemi mbaruar punën tonë”.

Shiko komentet (4)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG