Lidhje

Beteja kundër zjarreve në Kaliforni


Në Kaliforni, zjarrfikësit vazhduan sot betejën me zjarret, një prej të cilëve në perëndim të kryeqytetit të shtetit ka djegur mbi 24 mijë hektarë tokë që nga dita e shtunë. Rreth 9 mijë ndërtesa kërcënohen nga flakët.

Governatori Jerry Brown shpalli gjendjen e emergjencës në dy distrikte. Urdhëri i tij përfshiu mobilizimin e ushtarëve të Gardës Konbëtare për t’i ardhur në ndihmë mijëra banorëve që janë detyruar të evakuohen.

Rreth 1 mijë e 500 zjarrfikës po përpiqen të venë nën kontroll 12 zjarre që kanë shkatërruar 400 shtëpi. Katër zjarrifikës kanë marrë plagë nga djegia në përleshjet e tyre me flakët. Ndërkohë, është gjetur trupi i një gruaje 72-vjeçare të sëmurë me sklerozë në rrënojat e shtëpisë së saj në rajonin Napa Valley, të njohur për prodhimin e verës. Zjarrfikësit nuk mundën të hyjnë në lagjen ku ajo banonte, të përfshirë nga flakët.

Në Kaliforni ka patur një mungesë të madhe rreshjesh dhe javën e kaluar ky shtet u prek nga temperaturat e larta, që e kanë lehtësuar përhapjen me shpejtësi të flakëve.

XS
SM
MD
LG