Lidhje

Gjendje e jashtëzakonshme nga zjarret në Kaliforni


Kalifornia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pjesën veriore shtetit, për shkak përfshirjes nga një zjarr i fuqishëm ka lënë gjurmë mëdha shkatërrimi.

Sipas një zyrtari, zjarri ka shkatërruar pak a shumë gjithë qytetin Paradise.

Autoritetet kanë njoftuar plagosjen e disa personave, por nuk është e qartë ende nëse ka vdekur.

Zjarri ka djegur një sipërfaqe prej shumë se 69 kilometrash katrorë dhe ka detyruar banorët e qytetit evakuoen. Zyrtarët thonë se presin zjarri përhapet qytetet aty pranë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG