Lidhje

Sulm vetëvrasës në Kamerun, vriten 10 vetë


Forcat e sigurisë në Kamerun thanë se 10 persona u vranë sot në një sulm vetëvrasës. Mendohet që sulmi të jetë kryer nga anëtarë të grupit militant islamik Boko Haram.

Kameruni është një nga kontribuesit në forcën rajonale të udhëhequr nga Nigeria, që lufton kundër Boko Haramit.

Fushata e përgjakshme e grupit Boko Haram për një shtet strikt islamik në Nigerinë verilindore ka shkaktuar mijëra të vdekur. Vende fqinjë si

Kameruni ju bashkuan ofensivës kundër këtij grupi dsia muaj më parë dhe konflikti u përhap edhe në vende fqinjë.

XS
SM
MD
LG