Lidhje

Çikago: dy viktima të tjera afrikano-amerikane


Policia në Çikago qëlloi të shtunën për vdekje një student 19-vjeçar dhe një nënë 55-vjeçare. Të dy viktimat ishin afrikano-amerikanë.

Janet Coockey, nëna e studentit të vrarë, po vë në pikëpyetje se si policia e trajtoi incidentin, edhe pse djali i saj u tha se kishte qenë agresiv dhe mbante një shkop bejzbolli.

"Unë shkova në spital, djali im kishte shtatë vrima plumbash trup. Dhe kjo është shumë. Nëse jeni të trajnuar në këtë fushë, atëherë duhet të dini se si të veproni në situata të tilla. Një apo dy të shtëna do të kishin mposhtur një të rritur dhe lëre më një fëmijë. "

Këto vrasje nga policia janë të fundit në një qytet si Çikago që është tashmë nën një hetim të Departamentit amerikan të Drejtësisë për vrasjen mizore të një 17-vjeçari afrikano-amerikan vitin e kaluar nga një oficer policie i bardhë - polici është akuzuar për vrasje të shkallës së parë.

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG