Lidhje

Kina thërret ambasadorin ameikan për të protestuar ndaj arrestimit të një qytetareje kineze


Kina thirri ambasadorin amerikan në Pekin të dielën për t’i paraqitur “një protestë të fortë” lidhur me arrestimin e një drejtueseje të një firme teknologjike në Kanada dhe kërkesën e Uashingtonit për ekstradim të saj në Shtetet e Bashkuara për të dalë në gjyq nën akuza për mashtrim.

Kina e quajti arrestimin e Meng Wanzhou-së kryefinancieres së gjigantit të telekomit, Huawei Technologies diçka “jashtëzakonisht të keqe” dhe kërkoi që Shtetet e Bashkuara ta tërheqin kërkesën e ekstradimit të lidhur me akuzat se ajo kishte shkelur ligjet amerikane që ndalojnë tregëtinë me Iranin.

Zëvendës ministri i Jashtëm, Le Yucheng thirri ambasadorin amerikan Terry Branstad, një ditë pasi thirri të dërguarin kanadez John McCallum për të protestuar ndaj arrestimit të Mengut, me kërkesën e Shteteve të Bashkuara në aeroportin e Vankuverit më 1 dhjetor.

Ministria e Jashtme kineze tha në një deklaratë se zoti Le i tha ambasadorit Branstad se “veprimet e Shteteve të Bashkuara shkelin rëndë të drejtat e ligjshme dhe legjitime të qytetares kineze, dhe ishin në vetvete shumë të shëmtuara”.

Pekini u kërkoi Shteteve të Bashkuara që “të marrin masa të menjëherëshme për të rregulluar praktikat e gabuara dhe të anulojnë kërkesën për arrest të një qytetareje kineze”.

Meng, nëse shpallet fajtore në Shtetet e Bashkuara përballet me deri në 30 vjet burg. Një prokuror kanadez tha në një seancë gjyqi të premten në Vankuver se ajo mashtroi në vitin 2013, duke u thënë institucioneve financiare se firma Huawei e Kinës nuk kishte lidhje me kompaninë Skycom të Hong Kongut, që akuzohet se po i shiste produkte amerikane Iranit, duke shkelur sanksionet amerikane kundër Teheranit.

"Skycom ishte Huawei," tha prokurori. Avokatët e Mengut i mohuan akuzat.

Lajmi për arrestimin e 46 vjeçares Meng, si edhe pasiguritë për marrëdhëniet tregëtare mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, tronditën bursat ndërkombëtare javën e kaluar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG