Lidhje

Restaurohen kishat e vjetra të Voskopojës


Restaurimi i kishave të vjetra në Voskopojë
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:53 0:00

Restaurimi i kishave të vjetra në Voskopojë

Kisha disa qindravjecare në Voskopojë të Korcës po restaurohen për të ruajtur vlerat e trashëgimisë dhe per t`i shërbyer prurjes turistike që ka nisur të rritet në këtë zonë. Një nga restaurimet më të rëndësishme është ai i Kishës së Shën Nikollës ku ruhen piktura me mjaft vlerë të piktorit të njohur shqiptar të shekullit të 18-të David Selenica. Kisha u kthye gjatë regjimit komunist në një repart ushtarak dhe shumë piktura murale u dëmtuan.

Restaurimi i kishave të vjetra në Voskopojë
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:53 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG