Lidhje

Cisterna iraniane ndryshon destinacion


Një cisternë iraniane në qendër të një mosmarrëveshjeje midis Uashingtonit dhe Teheranit, ka ndryshuar destinacion dhe nuk po udhëton më drejt portit Iskenderun të Turqisë, siç ishte bërë e ditur më parë.

Të dhënat e firmës Refinitiv për vëzhgimin e rrugëve të anijeve tregojnë se cisterna Adrian Darya 1 nuk ka asnjë destinacion konkret.

Të premten, Departamenti amerikan i Thesarit e përfshiu në listën e zezë cisternën, e cila u ndalua nga Britania pranë Gjibraltarit në muajin korrik për shkak të dyshimeve se po dërgonte naftë iraniane në Siri, në shkelje të sanksioneve të Bashkimit Evropian.

Ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif akuzoi Shtetet e Bashkuara në Twitter për angazhim në "pirateri dhe kërcënime" për të ndaluar Teheranin t’u shesë naftë klientëve tradicionalë.

Turqia tha se cisterna ishte drejtuar për në ujërat e Libanit, por Shtetet e Bashkuara më vonë thanë se ajo po lundronte për në Siri.

Porti Iskenderun i Turqisë është 200 km në veri të rafinerisë siriane Baniyas, që dyshohet se ishte destinacioni i mëparshëm i cisternës.

Kur anija u lejua të ikte nga Gjibraltari në mes të gushtit pas një bllokimi pesë-javor, Irani i deklaroi Britanisë se ngarkesat nuk drejtoheshin për në Siri.

Të dhënat e gjurmimit të anijes treguan se ajo po shkonte në drejtimin perëndimor, pas lundrimit më parë drejt lindjes për në bregdetin turk.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG