Lidhje

Clinton, Kaine bashkë në fushatë


Kandidatja demokrate për presidente, Hillary Clinton dhe senatori i Virgjinias Senator Tim Kaine zhvilluan për herë të parë bashkë fushatë, me një mesazh optimizmi, pas Kuvendit të Republikanëve, ku shumë nga folësit paralajmëruan se Amerika është në rënie. Mitingu u zhvillua në Universitetin e Majamit, në Florida.

Zonja Clinton e prezantoi zotin Kaine si kandidatin e saj për nën president, duke thënë se të dy ata “ofrojnë një vizion shumë të ndryshëm për Amerikën”, nga republikanët, duke theksuar se ky vizion është “ndërtimi i urave dhe jo i mureve”. Ajo tha se Kuvendi i Demokratëve javën e ardhshme do të përqëndrohet tek mesazhi se “diversiteti etnik” e bën më të fuqishme Amerikën.

Zonja Clinton e përshkroi zotin Kaine si një njeri që lufton për pakicat, i cili përfaqëson “gjithshka që nuk e kanë Donald Trump dhe Mike Pence”. Ajo theksoi mbështetjen e tij për kufizimin e armëve, për të drejtën e grave për abort, të drejtat e homoseksualëve dhe për reformën e imigracionit.

Zoti Kaine foli disa herë spanjisht gjatë fjalimit të tij, gjatë të cilit ai përmendi familjen, vlerat e saj, dhe për karrierën e tij si kryetar bashkie, guvernator dhe senator. Ai tha se familja e tij mishëron vlerat amerikane të “besimit, familjes dhe punës.”

58 vjeçari Kaine ka lindur në Minesota dhe ai ka studjuar për juridik në Universitetin prestigjioz të Harvardit.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG