Lidhje

BE nuk e njeh aneksimin e Krimesë


Bashkimi Evropian ritheksoi sot se nuk njeh aneksimin e Krimesë nga Rusia vitin e kaluar dhe shprehu shqetësim rreth situatës së të drejtës së njëriut në gadishullin e Krimesë.

Shefja e politikës së jashtme të BE-së Federica Mogherini e quajti aneksimin shkelje të ligjit ndërkombëtar në një deklaratë sot dhe shtoi se BE-ja është gjithashtu e shqetësuar rreth fuqizimit ushtarak në rajon. Ndërkohë, presidenti ukrainas Petro Poroshenko zhvilloi bisedime sot në Berlin me kancelaren gjermane Angela Merkel ndërsa po kërkon ndihmë ushtarake për t'i dhënë fund rebelimit pro-rus.

XS
SM
MD
LG