Lidhje

Zgjedhjet presidenciale në Kroaci


Kroatët po votojnë sot në një balotazh me rezultat të ngushtë mes presidentit aktual Ivo Josipovic dhe konservatores Kolinda Grabar-Kitarovic.

Dy kandidatët morën pothuajse të njëjtin numër votash në raundin e parë, para dy javësh ku zoti Josipoviv kishte vetëm 1 për qind me shumë sesa zonja Grabar-Kitarovic.

Presidenca në Kroaci është kryesisht një post ceremonial, por gjithsesi ka një ndikim të madh në çështje të politikës së jashtme dhe të mbrojtjes.

XS
SM
MD
LG