Lidhje

Kryeministri çek do të kërkojë dorëheqjen


Czech Prime Minister and chairman of the Civic Democratic Party (ODS) Petr Necas (L) attends the party's congress in Brno November 4, 2012.
Kryeministri i Republikës Çeke, Petr Necas, bëri sot të njohur se do të kërkojë dorëheqjen, për shkak të disa ditë protestash. Ai tha se për të në plan të parë janë interesat e popullit, në vend të dytë intersat e partisë së tij, në vend të tretë ekzistenca e koalicionit dhe në plan të pestë, interesat e tij personale.

Zoti Necas ka qenë nën presion për të dhënë dorëheqjen, që kur policia zhvilloi kontrolle javën e kaluar dhe arrestoi 8 persona, përfshirë ndihmësen e tij, Jana Nagyova. Ndaj saj u ngritën akuza se kishte urdhëruar një agjenci ushtarake zbulimi të përgjonte tre njerëz, mes tyre edhe gruan e kryeministrit, por që nuk bashkëjeton me të.

Shtatë personat e tjerë të arrestuar, mes të cilëve kreu i zbulimit të ushtarisë dhe tre ish-ligjvënës të partisë së tij, u akuzuan për merrje rryshfeti dhe keqpërdorimin e pushtetit. Zoti Necas i ka mohuar akuzat ndaj ndihmëses Jana Nagyova dhe të tjerëve. Dorëheqja tij i jep fund qeverisë së koalicionit prej tre partish, që u krijua pas zgjedhjeve të 2010-ës.
XS
SM
MD
LG